2011. december 31., szombat

Hagymás virsli saláta

Gondolom már nem sokan fogtok nekiállni még bármit is csinálni a konyhában, de hátha. Nálunk tegnap vendégek voltak és hidegtállal készültem, aminek a receptjeit holnap hozom, de a virsli salátáét megosztom ma, hátha valakinek még az utolsó pillanatokban kell valami gyorsan elkészíthető étel. 


Recept: 

4 pár virsli, 3 fej lilahagyma, ecet, édesítő, só, víz

A virslit felkarikázzuk, a hagymát felszeleteljük. Kb. annyi vizet készítünk ki amennyit felvesz majd a saláta, és ecettel, édesítővel, és sóval ízesítjük, ízlés szerint. Majd a virslire öntjük, és kis időre a hűtőbe helyezzük, hogy az ízek összeérjenek. 

Én ezzel a recepttel kívánok mindenkinek Boldog, Békés Új Évet! Jövőre találkozunk...:)

Brokkolikrémleves

Nem igazán vagyok leveses, de néha rám jön, hogy úgy ennék valami finom levest. Na ugye nálam ez nem olyan egyszerű kérdés, mivel eléggé korlátozottak azon zöldségeknek a köre amit szívesen fogyasztok. Gomba, bab, borsó és társai szóba sem jöhetnek.
Szeretem a húslevest, persze a zöldségek nélkül, vagy a paradicsomlevest, a tárkonyos csirkeragu levest és a krémleveseket.

Így döntöttem most a brokkolikrémleves mellett. Egy kis tejszín, szerecsendió és tökéletes kezdete lesz a menüsornak.


Igazán egyszerű, gyors és ízletes leves. Általában reszelt sajttal eszem, de kenyeret is szoktam hozzá néha pirítani.

Recept: 

1/2 kg brokkoli, 4 dl tejszín, főző léből egy kevés, só, bors, szerecsendió

A brokkolit roózsáira szedjük - ha mirelitet használunk ez a fázis kimarad...:) - és feltesszük sós vízben főzni. Amikor elkészült a brokkolirózsákat kiszedjük egy turmixba és kb. két merőkanál főzőlével pürésítjük. Visszaöntjük a főzőedényünkbe és felmelegítjük. A tejszínt 2 ek. liszttel elkeverjük, majd a hőkiegyenlítés miatt egy-két merőkanálnyi levessel összeöntjük, és jól elkeverjük, majd mehet is vissza a a levesünkhöz. 1 kk. sót, kevés borsot és 1 kk. szerecsendiót adunk hozzá és hagyjuk, hogy egyszer felforrjon, majd el is készültünk.

Ízlés szerint reszelt sajttal, vagy pirított kenyérkockákkal tálaljuk.


2011. december 30., péntek

Házi gnocchi

Ismét tettem egy újabb felfedezést. A házi gnocchit nem is olyan nehéz elkészíteni, és sokkal finomabb mint a boltban kapható "agyontartósítószerezett" verzió. 
Imádjuk egyébként, mert ha nincs időm főzőcskézni, csak előveszünk egy tasakkal és kb. víz melegítéssel együtt kb. 10 perc alatt meleg ebéd van az asztalon. Nálunk mindig van egy-két csomaggal "kajavészhelyzetre". 
Eddig sosem álltam neki magam legyártani, de úgy gondoltam eljött az ideje. Hát....ez olyan tényleg igazi! Nem tapad a szájpadlásodra, selymes, lágy állagú, TÖKÉLETES!


Azért is szeretem ezt az ételt, mert önmagában is finom, de számtalan variációban el lehet készíteni, spenótosan, paradicsomosan, paprikás csikrével, tejfölösen, sajtosan és még sorolhatnám...


Persze az sem volt utolsó szempont a mai menü kiválasztásánál, hogy végre fel szerettem volna avatni a karácsonyi ajándékainkat. Az első körben a krumplinyomóra esett a választás, így lett a gnocchi...:)


Fél kiló burgonyából kb. akkora adag lesz, mint két bolti csomagból. Kiadós, és mutatós...:)


Recept:

1/2 kg burgonya, 12,5 dkg liszt, 1 tojás, szerecsendió, só

A burgonyát meghámozzuk, felnégyeljük, megfőzzük és még melegen belisztezett gyúródeszkára áttörjük. Fészket képezünk és beleütünk egy tojást. A liszthez adunk egy kevés őrölt szerecsendiót, sótés jól összegyúrjuk. Ha kell akkor még folyamatosan adagolhatunk hozzá lisztet, amennyit felvesz. 

Hat részre osztjuk és mindegyiket henger alakúra sodorjuk, és kb. 1,5 cm-es darabokra vágjuk fel. A villa hátuljával megmintázzuk. 

Vizet forralunk, majd a megformázott gnocchikat forró, de nem lobogó vízben kb. 2-3 perc alatt kifőzzük. 

Amikor feljön a víz tetejére akkor már elkészült, és ízlés szerint tálaljuk.

Próbáljátok ki, ha van fél órátok a főzésre, akkor bátran álljatok neki, mert biztos siker...

2011. december 28., szerda

Töltött zsemle meggyszósszal

Ma ismét egy gyors finomságot hoztam Nektek. Biztosan sokan ismeritek, mert nekem is a gyerekkorom egyik kedvenc étele volt, azóta is sokszor kerül az asztalra. Édes is, laktató is, és kevés alapanyagból elkészíthető. Ha egy kis túró meg néhány másnapos zsemle van otthon, akkor fél órán belül kész is van az ebédünk, vagy a vacsoránk.


Recept: 

4 db zsemle, 25 dkg túró, 1 tojás, 1 dl tej, édesítőszer, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 ek. vaníliaaroma 

meggyszósz: 20 dkg magozott meggy, 1 kk. őrölt fahéj, édesítőszer, 2 ek. tejföl, fél ek. liszt, 1 dl víz


A zsemléknek a tetejét levágjuk, és kikaparjuk a belsejüket. Egy kevés tejjel meglocsoljuk egy evőkanál segítségével, de úgy, hogy ne ázzanak el. 
A túrót a tojássárgájával az édesítőszerrel, a citrom héjával és levével összekeverjük, hozzáadjuk a vanília aromát és a zsemlék kiszedett belét. A fehérjét felverjük, és óvatosan a túróhoz keverjük. 
A tölteléket visszatöltjük a zsemlékbe, majd a levágott tetejüket is meglocsoljuk egy-egy evőkanál tejjel és visszahelyezzük a zsemlékre. Mindegyik tetejére 1-1 kis darab vajat teszünk, majd sütőben 180 fokon kb. 20 perc alatt ropogósra sütjük. 


A meggyszószhoz a meggyet a vízzel az édesítővel és a fahéjjal egy lábosban feltesszük és forrásig melegítjük. majd a tejfölt kikeverjük a liszttel és a hőkiegyenlítés miatt egy-két kanál meggylét merünk hozzá, és jól összekeverjük és visszaöntjük a meggyhez. Besűrítjük a szószt és lekapcsoljuk alatta a gázt. 

Ha nem szeretitek nagyon ropogósnak, akkor először alufólia alatt süssétek, és csak a végén vegyétek le róla, ha viszont jó ropogósan ennétek inkább akkor csak a betöltés után locsoljátok meg tejjel. 

Szoktam úgy is készíteni, hogy 1-1 evőkanálnyi lekvárt a zsemlék aljába, ilyenkor nem készül hozzá meggyszósz.

Próbáljátok ki a meggyszósszal is, szerintem nem fogtok csalódni. 

A szószt egyébként szerintem húsok mellé is tökéletes...:)



2011. december 27., kedd

Rántott szelet majonézes mandarin salátával

Elmúlt a karácsony és az elkészült ételek, sütemények is egytől-egyig elfogytak, így ma ismét főzésen volt a sor, de nekem már megint a tanulás jutott. Reggeltől-estig csak ez a program így a főzés a páromra maradt. Így ő találta ki a mai menüt, ami rántott karaj volt majonézes mandarin salátával. Persze azért a férfias adaghoz járt a köret is, nekem viszont a karácsonyi nagy evés után jól esett a frissítő saláta.

Rántott karaj majonézes mandarin salátával

Recept: 

3 nagyobb mandarin, 1 nagy doboz tejföl, 6 ek. majonéz, 2 ek. mustár, só, bors, citromlé

A rántott hús hagyományos bundában készült, így annak a receptjét nem írom le, a mandarinos saláta pedig franciasaláta alap öntetéből készült.

Az öntet alapjait összekeverjük, és ízlés szerint változtatunk a mennyiségeken. Hozzáadjuk a darabokra vágott mandarinokat. 

Azért szeretem ezt az alapot, mert tulajdonképpen a végtelenségig variálható az, hogy milyen hozzávalókat teszünk bele. Nagy mennyiségben érdemes elkészíteni, és mindig mást tehetünk bele.
Karácsonykor nálunk került bele alma és borsó is, most már csak mandarin, de ebből készítjük a tésztasalátát is és a hússalátát is. 

Könnyű így nekem, hogy van egy párom aki ilyenkor főz rám...:)

Jó éjszakát mindenkinek!

2011. december 26., hétfő

Csokoládés mousse torta

Tettem egy ígéretet arra vonatkozóan, hogy a 24-i vacsorához én is hozzájárulok valami finomság elkészítésével. Először nem igazán tudtam még, hogy mi fog készülni, de aztán a kezembe akadt a Nők lapja konyhájának decemberi száma és megtaláltam benne azt amit kerestem...:)
Egy csodaszép, egyszerűen, gyorsan elkészíthető torta, amit még süti sem kell. 


Igaz lehetne rajta még finomítani a díszítéssel, de szerintem ez így sem néz ki rosszul. 

A recepten túl sokat nem változtattam, csak annyit, hogy egy kicsivel édesebbre készítettem a krémet, és a golyókhoz már nem maradt fehércsokim, így kakaóba hempergettem őket, és a tetejére sem mézeskalács fűszer került, ahogyan az eredeti recept írta, hanem cukrozatlan kakaópor.


Recept: 

Keksz alaphoz: 25 dkg darált keksz, 12 dkg vaj, 8 dkg porcukor, 2 dkg kakaópor, 1,5 dl víz
Tejcsokis réteg: 10 dkg tejcsokoládé, 2.5 dl tejszín, 1 dkg zselatin, 
Fehércsokis réteghez: 10 dkg fehércsokoládé, 2,5 dl tejszín, 1 dkg zselatin
A golyókhoz a kekszes alapot használjuk, és kakaóporba forgatjuk. A díszítéshez szintén kakaót használunk.


A kekszes alaphoz a vajat felolvasztjuk, majd az összes hozzávalót összedolgozzuk. A víz mennyiségét attól függően növeljük vagy csökkentjük, hogy mennyit vesz fel a tészta. Az eredeti recept szerint 1 deciliter kell, nekem másfelet simán felvett. 

Egy tortaformába rakjuk az alap kb. 2/3-át (én valamivel többet raktam az alapba), és jól eldolgozzuk benne, hogy mindenhová egyformán jusson. Én 22 cm-es tortaformát használtam az elkészítéshez.

A maradék kekszes alapból kis méretű golyókat formálunk, és kakaóba forgatjuk, majd a hűtőben tároljuk a díszítésig.

A tejcsokoládés réteg elkészítéséhez fél deci tejszínt és a csokit felolvasztjuk gőz felett, a 2 deci tejszínt habbá verjük. Kb. 4-5 ek. vízben foldjuk a zselatint és mikróban felmelegítjük. A habbá vert tejszínből 2-3 kanállal hozzáadunk a zselatinhoz, hogy lehűtsük, majd az a csokihoz öntjük, és a felvert tejszínt is óvatosan hozzáadagoljuk.

A tortaforma oldalát - az alját nem - kibéleljük sütőpapírral, és beleadagoljuk a csokis krémet. Hűtőbe tesszük és amíg a következő réteg is elkészül hagyjuk, hogy megdermedjen. 

A fehércsokis réteget is ugyanúgy készítjük el, mint a tejcsokisat. Ha elkészült rámerjük az előző rétegre és vissza tesszük a hűtőbe megdermedni. 

Ha elkészült a tortánk az oldalát levesszük, és leszedjük róla a sütőpapírt. 


Kakaóporral és az elkészült golyókkal ízlés szerint díszíthetjük a tetejét. 

Igazán ünnepi édesség, de nemcsak karácsonyra, hanem bármilyen alkalomra tökéletes megoldás. Az elkészítése pedig nem vesz hosszabb időt igénybe, mint fél óra. 

Még egy nap és ismét visszatérünk a hétköznapokba, úgy, hogy mindenki használja ki ezt a kevés időt, és töltse kellemesen a napot a szeretteivel...

2011. december 25., vasárnap

Aszalt szilvás-marcipános szaloncukor

Remélem, hogy mindenkinek olyan jól és boldogan telt a tegnapi nap, mint nekünk. Én ezt a pár napot azért szeretem, mert együtt lehetünk azokkal az emberekkel akiket szeretünk, és fontosak nekünk. Nálunk a családban ilyenkor mindenkinek ragyog az arca, és azt várja, hogy mekkora örömet tud okozni a másiknak az ő kis apró meglepetéseivel. Jó hosszú napunk volt tegnap, de nem bánom, mert minden perce öröm volt.  


Ő a Mi kis csodaszép karácsonyfánk, amelyre a saját készítésű mzésekalácsaink és szaloncukraink is felkerültek. 

Az idén a Jézuska, nem is tudom, hogy miért, de csupa hasznos konyhai eszközt hozott nekünk...:) Amiket ezúton is mindenkinek nagyon köszönünk, és ígérjük, hogy mindenféle finomságokat fogunk készíteni bennünk, és a kis tálkákban, tálalókban fogjuk felszolglni őket...:)


Még tegnap reggel is csomagoltuk ezeket a szépségeket, hogy felkerülhessenek a fára, és, hogy a szeretteink is kapjanak belőle egy pár szemet kóstolóba. 

Kétféle íz készült, kókuszos és aszalt szilvás-marcipános. Bevallom, hogy a kókuszos nem lett az igazi, kicsit még finomítani kell rajta, majd talán jövőre.

Kókuszos szaloncukor

Nem is szívesen írom le a receptjét, mert annyira nem akart összeállni nekem, hogy kész szenvedés volt őket beleforgatni a csokoládéba, de majd ha ki kísérleteztem az igazit, akkor megírom. Azért finomak lettek...:)

Aszalt szilvás-marcipános szaloncukor

Recept: 

Ezt a receptet viszont leírom, mert szerintem ez igen jól sikerült. 

20 dkg mandula, 20 dkg porcukor, 1/2 dl víz, fél csomag aszalt szilva, 25 dkg étcsokoládé

A darált mandulát és a porcukrot átszitáljuk, majd a fél deci vízből és a cukorból szirupot főzünk. Az elkészült szirupot a mandulához keverjük, majd az aszaltszilvát ledaráljuk és azt is hozzákeverjük a mandulához. 

Kis időre hűtőbe rakjuk, addig felolvasztjuk a csokoládét.

A masszát kivesszük a hűtőből és formázzuk őket, majd az olvaszott csokoládéba forgatjuk, és sütőpapírra helyezzük, hűtőbe rakjuk és megvárjuk míg rádermed. 

Mi csomagolónak piros és arany színű fényes csomagoló anyagot használtunk. 

Bár gondolom az idén senki nem fog neki állni már szaloncukrokat gyártani, de ez annyira jól sikerült, hogy bátran ajánlom akár gombócok formájában elkészíteni és bonbonként tálalni.

Mindenkinek nagyon szép, kellemes napot kívánok mára is!

2011. december 24., szombat

Forró csoki ajándékba...

Már több helyen láttam ezt az ötletet és annyira megtetszett, hogy én is készítettem párat ajándékba a családnak és a barátoknak. Én biztosan örülnék hasonló ajándéknak, remélem én is örömet tudok okozni vele majd másoknak. Nincs is annál jobb, amikor a számomra kedves emberekkel egy meleg szobába bekuckózva, a kis karácsonyfa mellett forró csokit iszogatunk, és jókat beszélgetünk.

Forró csoki pálcikák

Recept: (25 darabhoz)

25 dkg étcsokoládé, 1 dl tejszín, kevés őrölt fahéj
25 db pálcika, celofán, szalag

A csokoládét felolvasztjuk a tejszínnel, beleszórjuk a fahéjat, jól összekverjük, majd szilikonos bonbon formába töltjük őket. (Nekem nincs, helyette ikeás jégkocka készítőben készült) Hűtőbe rakjuk, és amikor elkezd megszilárdulni, akkor belerakjuk a pálcikákat. 

Ha megszilárdult kinyomjuk a formából, és celofánba csomogoljuk őket. 


A pálcikákat forró tejben olvasztjuk fel, és így fogyaszjuk. Egy pálcika kb. másfél deciliter tejhez elegendő.

Még készült kávés bonbon, aszaltszilvás-marcipános szaloncukor és mousse torta is, amiknek a receptjeit is hozom, meg persze képeket is...:)

Mindenkinek jó éjszakát és Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok!


Karácsonyi likőr

Minden évben készült eddig csokoládélikőr, az idén ez kimaradt, mert valahogy meg is feledkeztem róla. Még szerencse, hogy a napokban akadtam rá Levendulalány blogjára, aki egy nagyon jó kis likőr receptet osztott meg, így hát el is határoztam, hogy elkészítem. Ami jó benne, hogy percek alatt elkészül, és szinte azonnal fogyasztható. 



Az üvegből már hiányzik egy "kevés", de hát a sütés is jobban ment egy kis kóstolás közben...:)



Recept:


30 dkg nutella, 4 dl Maresi (kávétejszín), 1,5 dl házi pálinka, 1 ek. mézeskalács fűszerkeverék



A nutellát felmelegítjük amikor megolvadt, összekeverjük a tejszínnel a fűszerrel és a pálinkával. Üvegbe töltjük, jól összerázzuk és hűtőben érleljük. ha bírjuk...:-)


Csak ajánlani tudom, hogy próbáljátok ki...:)

2011. december 23., péntek

A világ legfinomabb édessége

Minden alkalommal amikor egy-egy gasztroblogon rátalálok egy macaron receptre elcsodálkozok, és elhatározom, hogy csak azért is megpróbálkozok vele. Eddig csak az elhatározásig jutottam, de tegnap rátaláltam Latsia oldalán egy igazán egyszerűnek tűnő receptre. Elkezdtem egyre inkább foglalkozni ezzel a kérdéssel, majd arra jutottam, miért ne. Ha tényleg ilyen egyszerű, nekem miért ne menne. És tényleg. Valóban olyan egyszerű, ahogyan az le van írva. 


Macaron...:)

Nekem ezentúl ez lesz a kedvenc édességem, még akkor is ha kicsit hosszadalmas az elkészítése. Most kétféle töltelékkel készült, de az biztos, hogy legalább annyira mozgatja a fantáziámat, hogy még milyen ízekkel lehetne elkészíteni, mint a panna cotta. 


Recept: 

A hozzávalók mennyisége rendkívül fontos, így azokat be kell tartani, hogy az eredmény tökéletes legyen.

12,5 dkg darált mandula, 25 dkg porcukor, 12,5 dkg tojásfehérje (nálam pont 4 db volt), 7,5 dkg kristálycukor, 1 ek. kakaó

A mandulát, a kakaót a porcukrot is átszitáljuk. A fehérjét habbá verjük és a vége felé hozzáadagoljuk a kristálycukrot is. Óvatosan a mandulás keverékhez adagoljuk a felvert fehérjét. 
Az elkészült tésztát zacskóba merjük és kis méretű halmokat nyomunk egy sütőpapírral bélelt tepsibe. 

30 percig szobahőmérsékleten pihentetjük, majd 160 fokos sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük. 

Akkor lesznek jók, ha kialakul a talpuk, a tésztácskáknak. 


Ebből az adagból negyven darab macaront tudtam összeállítani. 

A töltelékek:

Az első sima csokoládé ganache volt, amihez 15 dkg étcsokoládét és 1 dl tejszínt használtam. Felolvasztottam a csokoládét és óvatósan hozzákevertem a tejszínt is. Majd Megkentem vele egy macaront és ráillesztettem a párját. 

A második töltelékhez 15 dkg tejcsokoládét, 1 púpozott evőkanál nescafét és egy deciliter tejszínt használtam. Gőz felett megolvaszottam a csokoládét, a tejszínt a kávéval kikevertem, majd hozzáöntöttem a csokihoz, és összedolgoztam. 

Mennyei édesség, és egy kis ételfestékkel bármilyen színnel elkészíthetjük.


Legközelebb citromos tölteléket fog kapni, ezt már megálmodtam...:)

Érdemes vele próbálkozni, mert ha egyszer kipróbálod, nem bírsz majd leállni vele. 



Karácsonyi majdnem néró...:)

Tegnap éjszakába nyúló sütés-főzés volt nálunk, és még íyg sem értünk a végére, de legalább már látom a célt. Sikerült egy tüneményes karácsonyfát vennie a páromnak, és szerintem még ma felkerülnek a saját készítésű mézeskalácsok, és szaloncukrok is. 
Bár már kicsit megkésve érkezek a receptekkel, de igyekszem mam mindet feltenni, hogy aki esetleg még ma vagy holnap tervez valami sütést annak adjak ötleteteket.


Készült belőle egy egész tálcányi, és eszméletlenül finomak lettek. Sajnos egy kicsit szépséghibásak, de az íze mindenért kárpótol. 

Recept: 


a tésztához: 30 dkg liszt, 17 dkg porcukor, 25 dkg vaj, 5 db tojássárgája, 2 ek. vanília aroma, 1 nagyobb citrom reszelt héja, 
a mázhoz: 10 dkg étcsokoládé, 0,5 dl tejszín

a töltelékhez: házi baracklekvár


A tészta hozzávalóit összekeverjük, majd egy sütőpapírral bélelt tepsibe egymástól jó egy centire kiskanállal halmokat helyezünk el, és 180 fokos sütőben 10 percig sütjük.




Nekem ebből az adagból ennyi lett, kicsit az első sütésnél nagyobb méretű halmokat raktam, és nagyon megnőttek, de szerintem így is nagyon helyesek lettek. 




Keresünk mindegyiknek egy jó féle párt, és baracklekvárral összeragasztjuk őket. A csokit a tejszínnel összeolvasztjuk, majd egy zacskóba kanalazzuk, kivágjuk a sarkát és ízlés szerint mintázzuk. 


Ha kisebb lyukat vágtok rá, nem úgy mint én, akkor szép vékony csíkokat lehet rajzolni rá.


Szerintem elsőre nem lettek rosszak, lehet próbálkozni...:)

2011. december 22., csütörtök

Minden jóval rakott karaj metélőhagymás burgonyával

A tegnapi ebédünk másik fele almával, lilahagymával és sajttal rakott karaj volt, ami szerintem az ünnepi asztalon is megállja a helyét. A nagy főzőcskézésben maradt egy kis fehérbor és tejszín is, ezeket is felhasználtam hozzá.
Az kicsit elgondolkodtatott, hogy milyen köret készüljön hozzá, mert első körben azt találtam ki, hogy a burgonya is kerüljön a rakott húshoz és akkor ez is le van tudva, aztán inkább mégis amellett döntöttem, hogy külön készül a köret, de a burgonyás elgondolás megmaradt.


Minden jóval rakott karaj

Recept:

6 szelet karaj, 2 fej lilahagyma, 1 nagyobb méretű alma, 4 szelet lapka sajt, 1 dl tejszín, 1 dl fehérbor, fél kg burgonya, sültkrumpli fűszerkeverék, metélőhagyma

A húsokat kiklopfoljuk, sózzuk és borsozzuk, majd egy sütésálló edényt kiolajozunk és belefektetjük szorosan egymás mellé őket. 
A lilahagymát felszeleteljük, az almát felszeljük és rárétegezzük a hús szeletekre. A fehérbor-tejszín keverékével meglocsoljuk a húsokat, majd mindegyik tetejére lapkasajtot teszünk.


Az edényt alufóliával letakarjuk, majd 180 fokos sütőben kb. 20 percig sütjük, majd levesszük a fóliát és kb. 5 perc alatt rápirítjuk a sajtot a tetejére. 

A körethez a burgonyát megmossuk, meghámozzuk, kockára vágjuk és feltesszük főzni. Ha megfőtt, akkor leszűrjük róla a vizet és átrakjuk egy teflonba, amibe előtte egy kevés olajat hevítettünk. Megszójuk metélőhagymával és a fűszerkeverékkel, majd  kicsit összepirítjuk, és mehet is a hús mellé.


2011. december 21., szerda

Fehérboros-tejszínes gombás tarja tarhonyával

A mai ebédünk ismét az "énszeretem-tenemszereted, teszereted-énnemszeretem" alapon készült. 
Volt a hűtőben még üveges gomba, amit fel kellett használni, de én ugye azt nem szeretem, és ez elég enyhe kifejezés volt. A párom viszont rajong érte, így valami különlegesebb megoldást szerettem volna neki készíteni. Még szerencse, hogy a múltkor maradt egy kis fehébor, így gyorsan elhatározásra jutottam az étel tekintetében. 
Ez egy olyan jól sikerült étel lett, hogy azt kérte a férjem, hogy jó gyakran ismételjem meg, és még én is megkostóltam, pedig még olyan sem fordult elő, hogy egy kicsit is belekóstoljak a gombából készült ételekbe. Arról meggyőződtem, hogy én továbbra is élek nélküle boldogan, de a szaftja szerintem csodás lett. Így aki szereti a gombát szívből ajánlom, hogy próbálja ki.


Recept: (2 főre)

2 üveges champion gomba, 3 dl tejszín, 4 dl fehérbor, só, bors, 4 nagy szelet csontnélküli tarja, min. 20 dkg tarhonya, 1 púpozott ek. liszt

A tarjákat jól kiklopfoljuk, majd sózzuk, borsozzuk és egy kiolajozott tepsibe lerakjuk.
A gombát rátesszük, majd 2 dl tejszínt elkeverünk a fehérborral és ráöntjük a húsra. 
Letakarva, 200 fokon kb. 40 percig sütjük, majd további 10 percig alufólia nélkül. 

Ha elkészült a húsokat és a gombát kiszedjük belőle. A tejszínes keveréket ami a húson volt átöntjük egy teflonba, majd elkezdjük felmelegíteni. A maradék 1 dl tejszínhez hozzákeverjük az 1 ek. lisztet, óvatosan hozzáadagoljuk a teflon tartalmához, folyamatos kevergetés közben. A besűrített mártást a húsra öntjük és így tálaljuk.

A tarhonyát kevés olajon megpirítjuk, alaposan sózzuk, borsozzuk, majd legalább kétszeres mennyiségű vízzel felengedjük, és fedőt teszünk rá. Amikor már majdnem elfőtte a levét, levesszük a fedőt és folyamatos figyelünk rá, átkeverjük amíg el nem fő teljesen, nehogy odakapjon.

A mai ebéd énszeretem verzióját is hozom holnap, és most már a karácsonyi sütiket is elkezdtem "legyártani", szóval holnaptól őket is hozom...:)
Az első egy kávés bonbon lett, ami nekem azt hiszem új kedvencem lesz...:)

Mindenkinek jó pihenést...

Rendőrfánk

Előkerült egy már nagyon régen vásárolt amerikai fánk sütőformám, úgy, hogy gyorsan előkerestem hozzá a jól bevált receptemet és neki is álltam az elkészítésének.
Nekem már csak rendőrfánk marad az elnevezése, mert a jó kis amerikai rendőrös filmek jutnak róla eszembe, ahol a fánk mellé persze műanyagpoharas kávé is dukál. Na meg persze a kedvenc sorozatom, a Dexter, amelynek "főhőse" mindig fánkot visz a kollégáknak az őrsre.

Nekem is ez adta az ihletet a díszítésnél is, és ezért nem a jól bevált lekvár került a fánk mellé, hanem jó sok csoki és színes szórócukor került a tetejére díszítésként. 

Donut - avagy a rendőrfánk...:)

Recept:

1/2 kg liszt, 4 dl tej, 5 dkg élesztő, 10 dkg cukor, 2 tojás, 10 dkg olvasztott vaj, vanília aroma, kk. fahéj
20 dkg étcsokoládé, színes szórócukor

A tejet meglangyosítjuk és hozzáadunk egy kanál cukrot, majd felfuttatjuk benne az élesztőt. 
Ha ezzel megvagyunk a tészta többi hozzávalójához öntjük, majd fél órát kelni hagyjuk (az sem gond ha ez a lépés kimarad, mert én tegnap ezt kifelejtettem és így is tökéletes lett).

A formákat jól kiolajozzuk, majd habzsákkal vagy annak híján egy zacskóval 3/4-ig töltjük a mélyedéseket tésztával, és 200 fokos sütőben 10-15 percig sütjük.

Az elkészült fánkokat kivesszük a formából és olvasztott csokoládéval megkenjük, majd a cukorkákkal megszórjuk. 

A formát szerintem bármelyik szuper vagy hipermarketben megvásárolhatjuk, és szerintem nem kerül többe mint 1000-2000 forint. Ennyi befektetést pedig megér, mert igazán finom fánkok készülnek benne. 



Ajánlok hozzá egy jó kis filmet, és egy pohár finom kávét, vagy így az estére tekintettel inkább csak forró csokit...:)

Jó étvágyat hozzá...



2011. december 20., kedd

Balzsamecetes-mézes csirkemell tortillával és fetás mártogatóssal

Tegnap ismét sikerült egy akadályt legyőznöm, ezzel eggyel közelebb kerülni a vizsgaidőszak végéhez.
Így ma elhatároztam, hogy végre valami finomat főzök ebédre ha már végre a párom is szabadságát tölti, velem itthon. 
A címből látszik, hogy egy különleges ételről van szó...és mit ne mondjak ez tényleg az. Már régóta készítem és eddig nem okozott csalódást...:)


Recept: 

50 dkg csirkemell, 2 ek. balzsamecet, 3 ek. méz
2 fej lilahagyma
250 gr. fetasajt, 1 tömlős sajt, 2 ek. tejszín
30 dkg kukoricaliszt, 30 dkg búzaliszt, 2 ek. olaj, 3,5 dl forró tej, 2 kk. só, 1 cs. sütőpor

A csirkemellet apró kockára vágtam, és a balzsamecettel, valamint a mézzel bepácoltam.
A lilahagymát felcsíkoztam, és elkészítettem a mártogatóst:
A fetasajtot összetörtem villával, belenyomtam a tubus sajtot, majd hozzáadtam a tejszínt és krémesre kevertem.
Ha esetleg nem elég krémes, adjunk még hozzá tejszínt.

A tortilla receptjét Alexa Christitől kölcsönöztem, annyi különbséggel, hogy nem kenyérlisztből készítettem, és nem hagytam kelni a tésztát. (Nagyon jó kis recept, szóval köszönöm neki.)
A hozzávalókat jól összedolgoztam, majd 12 részre osztottam és egyenként tányér nagyságúra nyújtottam ki, hogy beleférjenek a palacsintasütőbe. 
A lepényeket ahogyan az eredeti receptben szerepel oldalanként fél-fél percig sütöttem. 

A húsokat kb. fél óra elteltével lecsepegtettem, majd kevés olajon megsütöttem. 



Tálalás pedig tényleg ízlés kérdése, megtölthetjük a tortillákat és feltekerjük, vagy csak megkenjük a mártogatóssal és ráhalmozzuk a húst és a hagymát, vagy felvágjuk a tortillákat is a fetasajtos krémet tényleg mártogatósként kínáljuk...

12 db tányérnyi nagyságú tortilla bőven elegendő nagyobb társaságnak is, nálunk meg is maradt jónéhány darab, így azt hiszem megpróbálkozok a lefagyasztásával, ha legközelebb előkerül megírom, hogy érdemes-e próbálkozni vele.

Igazi különleges ízélmény, próbáljátok ki, jó étvágyat hozzá. 

Ma pedig megkezdem a karácsonyi sütik készítését is, és meg is osztom Veletek!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...