Nálunk nagy kedvenc, és visszatérő vendég egy jó pizza egy hétvégi ebéd, vagy egy különlegesebb vacsora alkalmából. Most különösebb alkalom nem volt, de már csak egy vizsgám van hátra ebben a félévben, ezért úgy gondoltam, hogy a mai nap után megérdemlünk egy finom ebédet lazításként.
Eddig hajtott pizzát nem készítettem, de azt kell, hogy monjdam nekem így jobban tetszik...:)
A tészta hasonló a korábbi receptemhez, annyi különbséggel, hogy ismét nem volt itthon egy deci tej sem, ezért kissé leegyszerűsítettem és csak víz került bele a tésztába, és ezentúl csak így csinálom, mert az ízén semmit nem rontott, és olcsóbb is...:)
Hajtott pizza
A töltelék elég különleges, de nekem örök kedvencem. Sonka, őszibarack, lilahagyma, kukorica és sajt. Van Szombathelyen egy nagyon hangulatos kis pizzéria, amit Görög Pizzériának hívnak, és a párommal néha ellátogatunk oda, mert eszméletlen finom a pizzatésztájuk. Sőt néha-néha rendelni is szoktunk tőlük, ha éppen nincs időnk semmit főzni.
Azért szeretjük, mert nagyon kellemes vastag tésztával készül a pizza - persze kérheted vékony tésztából is - és lágy, nem ropog a fogad alatt és nem is fog beletörni...
Na szóval, ha ott eszünk akkor én mindig ilyen feltétet választok és azóta általában otthon is így készül el.
Recept:
Ahogy mondtam szinte teljesen úgy készül mint a korábbi pizzatésztám, néhány apró különbséggel.
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 5 dkg élesztő, 2 dl langyos víz, 1 kk. cukor, 3 ek. olívaolaj, 2 kk. só
Töltelékhez: 10 dkg gépsonka, 2 fej lilahagyma, 4 ek. kukorica, 2 fél barack
Szószhoz: 4 ek. ketchup, 2 ek. paradicsompüré, 1 kk. oregano, 1 kk. bazsalikom
A pizza tetejére 10 dkg sajt.
Az élesztőt cukros vízben felfuttatjuk. Ügyeljünk arra, hogy minden langyos legyen, és ne hideg, még a liszt is, mert akkor könnyebb vele dolgozni, és sokkal finomabb lesz a tésztánk.
A lisztet elkeverjük a sóval, majd a felfuttatott élesztős vízet hozzáadjuk, és elkeverjük benne. A végén belerakjuk a 3 ek. ollívaolajat, és alaposan összedolgozzuk.
Egy kilisztezett gyúródeszkán még egyszer átgyúrjuk, és gombóccá formázzuk a tésztát. A gombócot kettéválasztjuk, majd az egyiket ovális alakúra nyújtjuk. Ne legyen túl vékony, mert akkor nehezebb lesz megtölteni.
Az egyik felét megkenjük a szósszal, majd a hozzávalók felét ráhalmozzuk. A tészta másik felét ráhajtjuk, a széleit jól összenyomkodjuk, és kissé visszahajtjuk, hogy ne jöjjön ki sütés közben a töltelék.
A másik adag tésztánkkal ugyanígy járunk el.
Egy sütőpapírral - vagy szilikonos sütőlapos - kibélelt tepsibe tesszük a két tésztát, és a tetejére bőven sajtot reszelünk.
Előmelegített kb. 200 fokon ( gáznál 4-es fokozat) 20 perc alatt készre sütjük. A villanyos tűzhelyek esetében lehet, hogy ez az idő rövidebb, elég neki kb. 15 perc.
A töltelék a végtelenségig variálható, éppen annak függvényében, hogy mi található meg a hűtőben. A tészta nagyon egyszerűen elkészül, kevés hozzávalóból, így elég olcsón ki lehet hozni belőle egy nagyon finom vacsorát, vagy ebédet.